Visió general
SA612i SA602 sovint es confonen a causa de la seva denominació similar, però pertanyen a dominis tècnics completament diferents.

SA612 és un grau de placa d'acer de recipient a pressió, mentre que SA602 no és un grau de material d'acer i s'utilitza habitualment per referir-se a un model de component electrònic. Entendre aquesta distinció és fonamental a l'hora de seleccionar materials o components per a projectes d'enginyeria.
Els detalls de la placa d'acer SA612
Camp d'aplicació
SA612 és una placa d'acer de carboni-manganès-silici (C-Mn-Si) mort dissenyada per a recipients a pressió soldats que funcionen a temperatures moderades i més baixes.
S'utilitza àmpliament en indústries com:
Petroli i gas
Processament petroquímic i químic
Generació d'energia i fabricació de calderes
Fabricació de recipients a pressió i dipòsits d'emmagatzematge
L'equipament típic inclou:
Reactors i separadors
Bescanviadors de calor
Dipòsits esfèrics i dipòsits d'emmagatzematge de petroli i gas
Calderes i altres components-de retenció de pressió
Característiques de rendiment
La placa d'acer SA612 ofereix:
Alta resistència a la tracció i resistència a la fluència per al servei de coixinets de pressió{0}}
Bona elongació i tenacitat de l'osca, adequats per a operacions a baixa-temperatura
Propietats mecàniques estables després de la normalització
Bona soldabilitat amb procediments de soldadura qualificats-ASME
Composició de microaliatges (com Nb, V, Ti controlats) per al refinament i la duresa del gra
Aquestes propietats fan que el SA612 sigui adequat per a equips de pressió crítics de-seguretat-a llarg termini.
Els detalls de les plaques d'acer SA602
Camp d'aplicació
SA602 no és un grau d'acer ni un material estructural. En la majoria de contextos tècnics, SA602 es refereix a components electrònics, com ara el SA602A, un mesclador equilibrat doble-monolític VHF de baixa potència que s'utilitza habitualment a:
RF i sistemes de comunicació
Receptors de ràdio-de baixa potència
Dispositius electrònics-alimentats per bateria
Característiques de rendiment
Prenent SA602A com a exemple, les seves característiques clau inclouen:
Consum d'energia molt baix
Excel·lent xifra de soroll
Capacitat d'alta freqüència de funcionament
Bon guany, sensibilitat i estabilitat del senyal
Aquestes característiques no tenen cap relació amb les aplicacions estructurals o de suport{0}}de pressió.
Diferències clau d'un cop d'ull
| Item | SA612 | SA602 |
|---|---|---|
| Àmbit tècnic | Recipient d'acer a pressió | Components electrònics |
| Estàndard | ASME SA612 / ASTM A612 | Especificacions dels dispositius semiconductors |
| Tipus de material | Placa d'acer al carboni-Mn-Si | Circuit integrat |
| Aplicació principal | Calderes, recipients a pressió, dipòsits | RF i sistemes de comunicació |
| Coixinet de càrrega | Sí (pressió i estrès) | No |
| Entorn de funcionament | Temperatura moderada i baixa, pressió | Circuits electrònics{0}}de baixa potència |
SA612 i SA602 són fonamentalment diferents i no s'han de comparar com a materials equivalents.
SA612 és una placa d'acer per a recipients a pressió dissenyada per a la resistència mecànica i la seguretat sota pressió, mentre que SA602 es refereix als components electrònics utilitzats en sistemes de processament de senyal i comunicació.
A l'hora de seleccionar materials o components, és fonamental identificar la norma i l'aplicació correctes per evitar errors tècnics i d'adquisició.

1. Què és la placa d'acer SA612?
La placa d'acer SA612 és un recipient a pressió d'acer de carboni-manganès-silici (C-Mn-Si) mort produït d'acord amb les normes ASME SA612/SA612M i ASTM A612/A612M.
Està dissenyat per a recipients a pressió soldats que funcionen a temperatures moderades i baixes, que requereixen una gran resistència i una duresa fiable.
2. Quin és el rang de temperatura d'aplicació típic de SA612?
La placa d'acer SA612 és adequada per a un servei a -temperatura moderada i baixa, i les proves d'impacte es fan habitualment a -40 graus.
Això fa que SA612 sigui adequat per a recipients a pressió exposats a:
Temperatures baixes estacionals
Inicieu -i apagueu el cicle tèrmic
Entorns no-criogènics de mitjana-pressió
3. Quin és el rang de gruix de la placa d'acer SA612?
Segons ASTM A612/A612M i ASME SA612/SA612M:
Gruix màxim estàndard: inferior o igual a 25 mm (1 polzada)
En la producció industrial, les plaques SA612 es poden subministrar en:
Interval de gruix: 8 – 120 mm (subjecte a acord tècnic)
| Una altra placa d'acer de GNEE | ||||
| Nom | Material | Especificació (mm) | Tones | Observació |
| Placa d'acer revestida | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (placa de base), 1-50 mm (placa composta) | / | UT, AR, TMCP. Normalitzat, temperat i temperat, prova de direcció Z, prova d'impacte Charpy V-Notch TestThe Third Party Test, recobert o granallat i pintura. |
| Baix aliatge | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció |
| Placa del recipient a pressió | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA387Gr, SA3871Gr SA387Gr22, P265, P295, P355GH, Q245R (R-HIC), Q345R (R{-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalització, temperat, laminació controlada, laminació en calent, laminació en calent, 1a inspecció, 2a inspecció, 3a inspecció |
| Placa-d'alta resistència | WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Apagat i temperat |
| Placa-resistent al desgast | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Apagat i temperat |
| Placa pont | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | ||







